Pracovnice školních čtenářských klubů ve Slaném připravily otevřený klub, na který pozvaly rodiče klubových dětí a jejich kamarády. A protože se blíží druhé výročí setkávání v klubech, program klubu měl být poděkováním nejen rodičům dětí za jejich podporu, ale i poděkováním dětem za jejich práci v klubu. Na čtvrtek 23. ledna 2014 jsme pozvali Divadelní společnost Kejklíř z Prahy s dramatizací knihy Daisy Mrázkové Můj medvěd Flora. Přesně v 13. 30 se v malé tělocvičně slánské školy na Hájích sešly děti ze slánských klubů, přibližně deset rodičů nebo prarodičů a třicet kamarádů. Nechybělo ani vedení školy, paní ředitelka Věra Bělochová, její zástupkyně Vlasta Vítová a regionální koordinátorka Hanka Svobodová. Pozvánka zde

 

Představení se velice líbilo. Některé děti nedokázaly sedět na židlích, jak se snažily zapojit do divadla. Hlásily se, napovídaly, pomáhaly hercům a malému medvídkovi. Byli jsme svědky, jak děti předvídaly děj a přímo se účastnily představení. Spontánní reakce dětí a ukázková spolupráce herců s nimi postupně nadchly i starší děti a rodiče, kteří mohli mít pocit, že divadlo je určené pro menší děti.

 

Dramatizaci knihy Daisy Mrázkové v podání Divadelní společnosti Kejklíř jsme vybrali z několika důvodů. Postupně na jevišti herci představili všechny knihy Daisy Mrázkové, výchozí děj je z knihy Můj medvěd Flora, jednoduchý příběh o chlapci, který našel plyšového medvídka a odnesl si jej domů. Z něj se postupně rozvíjí další náměty, na kterých již děti spolupracují. Právě předvídání děje a zapojení dětí do hry nás přivedlo ke spolupráci s tímto souborem. Druhá část představení volně vychází z další autorčiny knihy s názvem „Co by se stalo, kdyby…“, která se nachází v naší klubové knihovničce a bude tématem dalšího klubového setkání. Na závěr představení jsme děti požádali, aby nám napsaly svůj příběh o medvídkovi. Práce vystavíme v klubu, kam se můžou přijít podívat i ostatní děti.

 

Klubové děti měly ze setkání radost. Před představením se pochlubily výstupy z klubů, obrázky, vlastními příběhy, vysvětlovaly, za jakým účelem je napsaly. Ostatním dětem popisovaly, co všechno v klubech dělají. Byly velice pyšné na pozvánku na otevřený klub, kde jsme použili jejich obrázky z knih. I my, pracovnice klubů, jsme byly spokojené. Divadlo se nám líbilo a práce herců s dětmi nás přímo nadchla. Důležité pro nás bylo setkání s rodiči dětí. Mohli jsme jim poděkovat za podporu dětí v jejich klubové práci. Všichni přítomní rodiče nás ujistili, že jsou rádi, že jejich děti čtou.

 

Naďa Rollová,

manažerka klubu v ZŠ Háje, Slaný