„ Jak jsme navštívili knihkupectví“

Blíží se konec školního roku a zároveň se s některými klubovými dětmi setkáváme již dva a půl roku. Rozhodli jsme se navštívit slánské knihkupectví, abychom zjistili, zda si již umíme vybrat knihu, která by nás bavila.

Na klubové setkání 12. června 2014 jsme se vypravili do knihkupectví Kanzelsberger ve Slaném. Děti již dopředu věděly, že si půjdou koupit knihu a některé se na to připravily. Prohlédly si doma knihovničky a zjistily, které díly oblíbeného seriálu jim chybí. Některé i hledaly na internetu, zda pokračování je již v prodeji. A tak při vstupu do knihkupectví si většina dětí okamžitě vybrala nejnovější vydání Deníku malého poseroutky, díl. 8.

Jak se děti seznamovaly s dalšími knihami, prohlížely, co je v nabídce, část z nich Poseroutku opustila. Listovaly v nových knihách, vybíraly podle obálky a některé zavítaly do oddělení naučné literatury.

První měli vybráno Honza Tichý a Michal Průcha, kteří zůstali věrni Deníku malého poseroutky. Honza má doma všechna vydání a poslední mu chyběl. Michal si nechal od Honzíka knihu doporučit a neodvážil se vybrat jinou. Honza je pro Michala knižním „guru“. I knihy z klubu si vybírá podle Honzíkova doporučení.

Nikolka Nagyová se původně rozhodla pro Deníky MP, ale pak svůj výběr změnila a vybrala si Pupíky, populární francouzský komiks o třech kamarádkách. Zejména proto, že jeden díl Pupíků již má doma a líbí se jí, že je vtipný.

Tomáš Vorlíček jako první zamířil do oddělení naučné literatury a vybral si encyklopedii Letadla. Protože má letadla rád a v této knize jsou i obří letadla. Následoval jej Patrik, který hned od začátku měl o svém výběru jasno. Chce být kuchařem a tak si vybíral mezi kuchařkami. Některé odložil, že jsou pro něj jednoduché a po pečlivém a dlouhém výběru zvítězila kniha Dorty a dezerty. Slíbil, že na poslední setkání upeče čokoládový dort. Všichni se moc těšíme. Patrik věří, že knihou udělá radost i mamince, protože i ona ráda vaří a peče.

Vojta Navrátil si vybral Velkou knihu o velkých traktorech, naučnou knihu pro děti. Kniha má pevnou vazbu, působí jako leporelo, ale je v ní spousta informací o zemědělských strojích. Vojta si ji vybral proto, že jeho táta je statkář a on má traktory rád.

I Veronika Klabíková si vybrala z naučných knih, a to Kreativní tvoření pro náctileté, protože ráda tvoří a v létě bude mít čas. Slíbila, že po prázdninách nám přinese ukázat, co se jí povedlo.

Veronika Kubásková a Bára Cábová, původně si vybraly Deník MP, se zastavily u regálu s knihami pro děvčata. Vybíraly dlouho a pečlivě. Obě si vybraly Deník mimoňky, žánr je podobný Deníku MP, ale je určená dívkám. Veronika, protože má ráda dílové knihy a Deník mimoňky má již pět dílů. Bára svůj výběr opět změnila, knihu si prý půjčí od Veroniky a rozhodla se pro Horseland 11, protože doma má již 9. a 10. díl. Byla ráda, že knihu v knihkupectví našla, z internetu totiž věděla, že 11. díl již vyšel.

Simonka Kubásková dlouho vybírala, přestože je v páté třídě a je zkušená čtenářka, nakonec se rozhodla pro Šmoulí příběhy 2. Líbí se jí Šmoulové, jsou roztomilí.

Nejdéle si vybíral Alex. Nejdřív hledal knihu, kterou zná, pak se rozhodl, že tyto knihy si může půjčit v klubu nebo v knihovně a tak hledal knihu, která by se mu líbila. Je hodně nerozhodný, upřednostňuje naučnou literaturu, zaměstnal prodavačku knih i nás obě s Ivankou, ale nakonec si vybral Dějiny opevnění. Knihu naučnou, se spoustou názorných obrázků, ve které si může číst i dospělý. A věřím, že Alex ji bude často pročítat, on je typ věrného čtenáře, např. v klubu stále dokola pročítá Neštovice a jiné pohromy.

Děti se v knihkupectví orientovaly dobře. Samozřejmě při tak velkém množství nových knih váhaly s výběrem, ale celkem věděly, jaký typ knihy si vybrat. Z vlastního výběru měly velkou radost. Vzkaz pro rodiče – nekupujte dětem knihu sami, vezměte je s sebou. Naše děti již ví, co chtějí číst.

Děkujeme čtenářskému klubu za možnost koupit si knihy podle vlastního výběru.

Naďa Rollová, manažerka Školního čtenářského klubu Slaný – Háje