Ve čtvrtek 26. června 2014 jsme uspořádali slavnostní závěrečný klub. Ivanka připravila pozvánky pro rodiče a rozdala je dětem. Byli jsme velmi mile překvapené, že rodiče přišli. A tak Bára, Nikolka, Vojta, Honzík a Alex měli pomocníky, nejen maminky, ale i mladší a starší sourozence. Naše malá klubová místnost doslova praskala ve švech. Zahájili jsme výstavkou knih, které četli rodiče našich dětí, když byli malé. Maminky nám knihy nejen ukázaly, ale i vyprávěly, co se jim na knize líbilo. Děti se společně shodly, že dnešní knihy se jim líbí víc.

Pokračovali jsme stupněm vítězů. Děti z klubové knihovničky vybraly knihy, které přečetly a udělily jim 1., 2. a 3. místo. Postupně jsme si sdělovali, proč se tak rozhodly. Např. Tomáš dal na 3. místo knihu Lobato – Největší poklad, protože ilustrace jsou „rozmazané“ a příběh byl moc krátký. První místo bylo velmi málo obsazené, a to z jediného důvodu. Knihy, které děti považují za nejlepší, jsou vypůjčené. Např. Deník malého poseroutky by dalo na 1. místo osm dětí, ale kniha byla přítomna pouze jedna. Velmi chytře situaci vyřešil Alex, jehož nejoblíbenější kniha jsou Neštovice…. Našel v knihovně dva exempláře a dal je na první i druhé místo, protože kniha se mu někdy líbí a někdy „trochu“ nelíbí.

Pak jsme rodiče provedli klubem. Ukázali jim plakáty z jednotlivých lekcí a vzpomínali, se kterou knihou jsme pracovali, co jsme v příběhu objevili, které informace jsme si zapsali. Prohlédli si společně obrázky, které děti nakreslily v průběhu lekcí. Na práci v klubech jsme zavzpomínali i u promítání CD, které jsme pro děti připravily z fotek pořízených na jednotlivých setkáních. Připomněli si návštěvu Niny Rutové, divadelní představení Můj medvěd Flora, povídání se spisovatelkou Petrou Braunovou, návštěvu knihkupectví. Cedéčko děti hodně pobavilo a byly rády, že si každý své CD může odnést domů a ukázat rodičům a kamarádům. Některé děti nám prozradily, že rodiče navštěvují webové stránky čtenářských klubů.

Vysíleni povídáním jsme zasedli ke svačině. Tradiční sušenky vystřídal slavnostní dort, ozdobený lentilkami. A hned si děti vzpomněly na přečtenou knihu Lentilka pro dědu Edu. Kousek dortu se dostal i na naše hosty. Takto posílené děti jsme požádali o krátké odpovědi na několik otázek. Proč chodíš do klubu? Co se Ti v klubu líbilo? Čteš víc, než dřív? Jakou máš oblíbenou knihu? Odpovědi se nás potěšili a potvrdili domněnku, že děti mají klub rády. Všem se v klubech líbí, děti se rády se účastní lekci, rády tvoří plakáty, kreslí a hlavně čtou. Všechny uvedly, že předtím, kdy nechodily do klubu, četly míň nebo vůbec.

A pak začalo loučení. Každý si odnesl domů certifikát, desky s vlastními výtvory, CD s fotkami, záložkou do knihy, kterou mají připravenou na prázdniny. Plány na léto mají děti smělé. Např. Patrik chce přečíst všechny díly Malého poseroutky, které mu zbývají. Bára několik dílů Horslandu. Většina z dětí ještě navštíví knihovnu. Zda se jim to povede, si povíme v září.

Ještě zbývalo poděkovat rodičům nejen za návštěvu klubu, ale zejména za jejich podporu. S pozdravem Čtení nás baví…jsme se rozešli vstříc prázdninám.

 

Naďa Rollová, čtenářský klub  Slaný – Háje