Literatura pro zdatné čtenáře ve věku 7–11 letsoubor na stažení

Seznam je výjimečný tím, že u knihy uvádíme problém, který titul řeší. Ačkoliv uvedené tituly vyžadjí zvládnutou techniku čtení, je možné je použít k přípravě klubových lekcí právě v případě, že by kniha měla posloužit k řešení nějakého problému dětí nebo situací v jejich životě.

Vezmi Vaše do klubusoubor na stažení

To je motto klubové práce ve školním roce 2013–2014. Hledejme společně cesty, jak do klubů nalákat rodiče, příbuzné, sourozence i kamarády klubových dětí. Sdílení zážitků se čtením s vrstevníky je klíčovým motorem zvyšování oblíbenosti četby. Rodiče a prarodiče, kteří chápou význam četby, mohou velmi napomoci, aby se efekt klubové práce u dětí násobil. Jinými slovy, pokud si dítě nečte doma a nemá si doma s kým o knížkách popovídat, pravděpodobně ho jako čtenáře časem ztratíme. Vysvětlujme, že čtení není ztráta času. Zvěme rodiče do klubu, a to bez ohledu na konání dne otevřeného klubu. V této části webu vám budeme postupně představovat drobné kroky, které v jednotlivých klubových skupinách podnikají a osvědčují se. Nechte se inspirovat Rokycany.

Dramatická výchovasoubor na stažení

Zkuste do klubové práce zakomponovat prvky dramatické výchovy (více zde), klubová práce se dostane do úplně jiné dimenze J. Pokud nevěříte, zeptejte se hlavečnických kolegyň, které to pod vedením konzultantky Heleny Polákové zkusily. Nebo si u nás domluvte její návštěvu ve svém klubu.

Odborná konzultace ve Slanémsoubor na stažení

Přečtěte si krátké shrnutí, jak ve Slaném na Hájích využili služeb odborné konzultantky.

Terapeutické možnosti čtenářstvísoubor na stažení

Nechte se inspirovat textem našeho speciálního pedagoga Zbyňka Němce, který Vás seznámí s terapeutickými možnostmi čtenářství a doporučuje Vám i řadu takto využitelných knížek.

Jak na knihy se staršími dětmisoubor na stažení

Díky manažerce čtenářského klubu v Hlavečníku Tereze Nakládalové a British Councilu si můžete přečíst, jak na knihy se staršími dětmi. Na necelých pět stránek se vešlo opravdu mnoho velmi přehledně psaných doporučení.

Romština a její interference s češtinousoubor na stažení

Jak ve čtenářském klubu pracovat s romskými dětmisoubor na stažení

Pokud si kladete otázky, jak ve třídě nebo ve čtenářském klubu pracovat s romskými dětmi, možná najdete pár odpovědí v knížce Ivety Pape, dlouholeté paní učitelky a lektorky. Knížka je velmi čtivá a nechá vás do dané tématiky nahlédnout z odlišné perspektivy, než jste možná dosud byli zvyklí.

Rosteme s knihousoubor na stažení

Starší děti z klubů mají díky kampani „Rosteme s knihou“ – projekt pod záštitou Svazu českých knihkupců a nakladatelů příležitost zúčastnit se soutěže „Moje volba – tištěná nebo elektronická kniha“. Podrobnosti si můžete přečíst zde. Dejte nám, prosím, vědět, pokud se někdo rozhodne soutěže zúčastnit.

Romské knížkysoubor na stažení

Některé manažerky čtenářských klubů se pídily po knížkách z pera romských autorů a vhodných pro děti. Podívejte se na doporučení konkrétních knížek od naší romistky, koordinátorky dětí a klubů Báry Šebové.

Doporučení pro práci s dětmi s dyslexiísoubor na stažení

Knížky koupené v roce 2013soubor na stažení

Knížky a audioknihy koupené v roce 2012soubor na stažení

Tři pilíře klubové prácesoubor na stažení

Komentáře a videonahrávky. Jak si můžeme doporučovat knihy Když jsme před dvěma lety přemýšleli nad tím, co vidíme jako zásadní pro rozvoj dětského čtenářství, zformulovali jsem si několik cílů, z nichž na prvním místě bylo, že chceme dětem umožnit radost z četby a vytvoření přirozeného čtenářského prostředí. Nabyli jsme přesvědčení, že toho budeme moci dosáhnout, postavíme-li klubovou práci na třech pilířích: A. Děti mají mít přímo v klubu příležitost k samostatnému a tichému čtení knihy, kterou si vyberou. B. Děti si knihy vzájemně doporučují, sdílejí své čtenářské zážitky. C. Každé dítě odchází z klubu s knihou, buď si knížku na domácí čtení půjčí, nebo si odnese knihu, kterou si přineslo.

Vítejte na paluběsoubor na stažení

Vítejte na palubě je metodická příručka plná nejrůznějších metod, které pomáhají k rozvoji čtenářské gramotnosti. Jedná se o kompilaci toho nejzajímavějšího, co jsme v zahraniční literatuře v souvislosti s činností čtenářských klubů našli.

Čtenářské kostkysoubor na stažení

Čtenářské kostky jsou jednoduchou a zábavnou aktivitou, která připraví děti na četbu, provede je textem a na závěr pomůže zreflektovat to, o čem četly.

Souhrnný záznam toho, jak v jednotlivých klubech děti prezentují svou domácí četbu (sada videospotů metodické podpory)soubor na stažení

Záznam ze svého čtenářského klubu najdete, když rozkliknete odkaz na youtube a vlevo nahoře kliknete na seznam videí.

Sada metodických videospotů - prezentace čtenářských klubů I.soubor na stažení

Souhrn videí, která byla natáčená v 9 čtenářských klubech. Vlevo nahoře rozklikněte "seznam videí" -

Sada metodických videospotů - prezentace čtenářských klubů II. soubor na stažení

Souhrn videí, která byla natáčená v 9 čtenářských klubech. Vlevo nahoře rozklikněte "seznam videí"

Co už víme o čtenářství žáků se sociálním znevýhodněním.soubor na stažení

Přehledné a srozumitelné shrnutí zkušeností našeho speciálního pedagoga Zbyňka Němce, doplněné řadou výzkumů a odkazů. Skvělý text pro ty, kdo chtějí začít číst s dětmi z nepodnětného prostředí.

No More Indipendent Reading Without Supportsoubor na stažení

Struční představení knihy No More Indipendent Reading Without Support v níž se uvádí, že dílna čtení pro rozvoj dětského čtenářství nestačí. Současně je ale jeho základní podmínkou.

soubor na stažení

Aktuality

  • Nedávno proběhla pedaogickými diskuze o tom, zda stačí je dílna čtení vhodná pro rozvoj dětského čtenářství.  Hovořilo se o americkém výzkumu, který ji nepovažoval za dostačující prostředek.  Citovanou knihu Vám předstaujeme zde.

    Mimo jiné se zde dočteme, že samostatné tiché čtení nestačí, ale je pro rozvoj dětského čtenářtví nutnou podmínkou. 

     

     

  • Nové kurzy

    Nová škola, o. p. s., si Vás dovoluje pozvat k účasti v kurzech rozvíjení čtenářské gramotnosti.

    Podrobný popis jednotlivých kurzů se nachází zde:

    Nova_skola_ctenarstvi_nabidka_kurzu2016

    Všechny kurzy mají akreditaci MŠMT ČR v systému DVPP a jsou vhodné k naplnění výstupů projektů realizovaných v rámci šablon OP VVV.

     

    Aktuální termíny kurzů včetně cen a organizačních podrobností najdete na:

    http://www.novaskolaops.cz/kurzy-ctenarske-gramotnosti-2016

     

    Těšíme se na Vaši účast.

     

     

     

     

  • Článek speciálního pedagoga Zbyňka Němce o čtenářství dětí se sociálním znevýhodněním najdete zde.

  • Čtenářské kostky… zase na scéně. Sada 6 kostek, které pomáhají dětem osvojit si čtenářské stragie a díky nim lépe porozumět textu. V klubech s nimi máme výborné zkušenosti. Při společné četbě si děti hodí žlutou kostkou a připraví se na četbu, v průběhu četby si hodí zelenou kostkou a pomocí otázek přemýšlejí o průběhu textu. Na závěr si hodí kostkou oranžovou a odpovědmi na nabízené otázky shrnou text..Milí přátelé, pokud byste měli zájem o čtenářské kostky, napište, prosím, na ctenarske.kostky@gmail.com.Připravujeme objednávku na únor. Cena sady je 480 Kč (plus balné a poštovné). .

    Bližší informace naleznete zde.

     

  • Ukázku práce se čtenářskými kostkami najdete zde.  A seznam otázek, které jsou na kostkách vytištěny, je k dispozici na konci webové stránky,  zde.

  • Seznam knih – V průběhu tří let jsme pracovali s celou řadou knih,  nabízíme vám jejich seznam, rozšířený o nové tituly a o tituly pro žáky na II. stupni ZŠ. Knihy jsou rozděleny podle čtenářské úrovně dětí. Považujte, prosím, toto rozdělení za orientační a nezapomeňte, že ve třídě máte pravaděpodobně žáky různých čtenářských úrovní.

    Seznam najdete Knihy_doporucene_3. Anotace mnohých knih najdete zde.

  • Nabídka školám: Akreditovaný kurz Jak založit čtenářský klub aneb Čtenářská dílna v praxi, vhodný pro výzvu č. 56 OP VK

    Více zde

  • Školní čtenářské kluby získaly cenu veřejnosti v soutěži Eduina  – inovace ve vzdělávání. A současně se umístily na 2. místě v hodnocení odborné poroty. Více zde.

  • Na webu najdete nový text Zbyňka Němce, našeho speciálního pedagoga, v němž přehledně shrnuje své zkušenosti se čtenářstvím dětí se sociálním znevýhodněním. Vše doplňuje řadou výzkumů a citací. Čtete zde.

  • Poslední palubní deník právě míří ke svým čtenářům. Naleznete ho zde.

  • K naší velké radosti jsme zjistili, že čtenářské kluby postoupily do finále soutěže Eduina. Nyní už záleží na hlasování veřejnosti. Pokud nás chcete podpořit, bude moc rádi: http://www.eduin.cz/hlasuj/

     

  • V Praze proběhla první burza nápadů, fotografie naleznete zde. Setkání bylo vemi příjemné a věříme, že všestranně přínosné.

  • S knihou po škole ? Jak to vlastně myšleno? Můžete si to přečíst v závěrečné metodice Školních čtenářských klubů. S radostí Vám oznamujeme, že “naše kniha” je ke stažení  zde. Pokud máte zájem o vytištěnou knihu, napište na adresu: jana.horovska@novaskolaops.cz

  • Milí přátelé dětského čtenářství,

    pokud se chcete dozvědět něco o školních čtenářských klubech jako volnočasové aktivitě vhodné pro děti základních škol, případně předškolní děti, zbystřete pozornost a zvažte účast na burze nápadů buď 10. listopadu 2014 v Era Světě, což je na Jungmannově náměstí v Praze, nebo 24. listopadu 2014 v budově Arcibiskupství olomouckého v Olomouci.
    Půjde o velmi prakticky zaměřené setkání, kdy si většinu metod práce i vyzkoušíte. Celá akce je  zdarma.
    Bližší informace k místům, kde se sejdeme,  a program najdete zde:

    Společné pracovní setkání nám zpříjemní různé dobroty na zub , protože celý projekt, v jehož rámci se scházíme, je podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Zájemcům můžeme zároveň proplatit i cestovní náklady. Informujte nás však, že o toto máte zájem.

    V případě zájmu zúčastnit se, napište na jana.horovska@novaskolaops.cz.
    Prosím, napište, jakých dvou dílen se chcete zúčastnit (jedna dopolední, jedna odpolední, anotace k dílnám i časový rozvrh naleznete v příloze Program Burzy nápadů). Také prosíme o informaci, zda jste učitel/ka I. či II. stupně, knihovník/knihovnice atd.případně zájmu napište na e-mail: jana.horovska@novaskolaosp.cz.     

    ctenarskekluby_rodina_skola_inzerce.indd          

  • Naďa a Bětka se na Vás teší na 24. knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.  V pátek 17. října 2014  od 10.10 do 11.00 na  čtenářskou dílnu

     pro děti, učitele, knihovníky a rodiče, v níž se dozvíte, jak čtenářské kluby probíhají. Při dílně čtení budou spolupracovat děti ze ZŠ V Sadech z Havlíčkova Brodu

     V pátek 17. října a v sobotu 18. října 2014  se na Vás těšíme u stánku č. 126, kde se dozvíte, co to je čtenářský klub, jak funguje a jak je možné přilákat ke knihám i zarputilé nečtenáře.

     

  • Eva Fundová, knihovnice z Přelouče a veducí klubu v Hlavečníku, zorganizovala sérii klubových setkání s dětmi z Přelouče. Nejmladšímu čtenáři byly celé tři roky. O Eviných zkušenostech si přečtete zde.

  • Výsledky šetření, které jsme v Nové škole uskutečnili na podzim roku 2013, jsou ke stažení zde.

  • Milí rodiče, pokud ještě nechodíte s dětmi do knihovny, třeba si rádi přečtete “10 důvodů, proč navštívit s dětmi knihovnu”, které sepsala zkušená knihovnice Naďa Rollová.

    Více zde

     

  • Rozloučení s čtenářským klubem

     

    O tom, jak proběhlo klubové rozloučení ve Slaném, si můžete přečístí zde. 

    Najdete zde i autentické výpovědi dětí, o tom, co se jim v klubu líbilo.

  • Nová lekce Alžběty Ingrové se zaměřuje na kladení otázek – a jejím hlavní hrdinou je Petalík z knihy Kouzelná baterka. Více zde.

  • Na webu je nový Dopis v lahvi – metodická podpora pro učitele a knihovníky. Více zde.

  • Mnoho z nás přestane svým dětem číst, když se to ony samy naučí… ale třeba je to škoda. Leckterým  knihám by totiž děti už rozuměly, ale ještě je samy nezvládnou přelouskat. Knihy, které si můžete číst se svými dětmi (a věříme, že budou bavit i Vás), najdete na zde.

  • Nakladatelství Mladá fronta vydalo před nedávnem knihu . Nyní k ní vyšla i metodika, kterou sepsala Nina Rutová, která v klubech působí jako odborná konzultantka. Aktivity popsané v metodice byly vyzkoušeny v kolínském čtenářském klubu, u Evy Novákové a Tomáše Koleszára.

  • Prahou kráčel lev….  V neděli 18. května 2014 jsme pozvali na Svět knihy rodiče s dětmi. A spolu s výtvarnicí Míšou Kukovičovou realizovali dílnu podle knihy Prahou kráčí lev. Poprvé jsme také veřejně použili naše čtenářské kostky – více o nich bude napsáno v červnové Rodině a školy a pro Pražáky v časopise “Kam s dětmi v Praze”.

     

  • Přijďte se dozvědět více o čtenářských klubech na Svět knihy 2014.

  • Kurzy umožňující šíření myšlenky čtenářských klubů do dalších škol získaly akreditaci. Potvrzení zde.

  • Přečtěte si Palubní deník č. 6 zde.

  • Video o akci Čtení na kolejích zde.

  • Soubor lekcí (ke stažení zde) Niny Rutové provází knihou Já se nechtěl stěhovat a hlouběji se přitom zabývá tématy šikany a postojem dětí v klubu či školní třídě k dětem, které jsou na okraji.

  • Kluby ze slánských Hájů vám nabízí inspiraci, jak vtáhnout do klubové práce rodiče – více zde.