S dětmi v kouřimském čtenářském klubu čteme na pokračování knihu Aleny Ježkové Dobrý svět. Kapitoly ze života současné rodiny žijící na malé vesnici jsou doplněny krátkými texty z pera jedné z hrdinek, desetileté Markéty. Její slohovky, které jsou v knize vytištěny dětským rukopisem, se nám staly inspirací ke hře na spisovatele. Vypůjčili jsme si od Markéty témata Stáří (Až mi bude sedmdesát) a Láska. Aby se děti s takto těžkými tématy dokázaly vypořádat a neseděly bezradně nad nepopsaným papírem, věnovaly jsme velký prostor důkladné přípravě na vlastní psaní. Seznámily se s metodou myšlenkové mapy a T-grafu, které umožňují shromáždit a utřídit myšlenky a nápady pomocí grafického znázornění. Po počátečním váhání nakonec vytvořily velmi bohaté myšlenkové mapy a v případě tématu Stáří myšlenky také roztřídily na pozitivní a negativní pomocí T-grafu. Nechuť k psaní se vytratila, nad nepopsaným listem nikdo dlouho neseděl a vznikly zajímavé a rozmanité krátké texty, s nimiž nás pak jejich autoři mohli seznámit při autorském čtení. Autor usedl do autorského křesla a přečetl svůj text, obecenstvo pak mohlo autorovi pokládat otázky, či jeho dílo komentovat. Nakonec jsme si přečetli text Markéty z Dobrého světa.

 

Podrobnosti k tématu Až mi bude sedmdesát, včetně ukázek z prací dětí, najdete ve stejnojmenné lekci. Zde se můžete seznámit s myšlenkovou mapou a s ukázkami z textů dětí na téma Láska.

 

Některá slova z myšlenkové mapy: LÁSKA, ROMANTIKA, SRDCE, POLIBEK, SVATBA, PRSTÝNEK, DÁRKY, HUDBA, RANDE, MIMINKO, KŘTINY, ZAMILOVANOST, RADOST, ŠTĚSTÍ

 

A co si zapsaly děti?

 

Markéta, 3. třída: Svatba vzniká velkou láskou. S láskou vznikají děti. Ženich a nevěsta dostanou každý dárek.

 

Ondra, 2. třída: Srdce. Budu mít na svatbě hudbu. Budu mít čtyři děti.

 

Filip, 2. třída: Budu mít čtyři děti a budu mít krásnou svatbu. Moje manželka bude vypadat jako moje máma. A budu mít auto.

 

Honza, 3. třída: Láska se najde tak, že je hodná a umí vařit. Pak se pořádá svatba a pak se narodí děti.

 

Eva, 2. třída: Láska je jako noční obloha s měsícem. Láska je radost. Láska začíná, když se podíváš do očí.

 

David, 3. třída: Láska je hezká věc. Budu mít děti.

 

Karolína, 3. třída: Romantika. Když se mají rádi. Když někdo někoho pozve na večeři.

Zapsala Alžběta Ingrová, manažerka čtenářských klubů v Sázavě a Kouřimi.