V rámci našeho čtenářského klubu jsme díky finančnímu daru získali možnost nakoupit dětem knížky, které si samy vyberou. Rozhodli jsme se, že je děti dostanou v pololetí společně s hodnocením za uplynulý půl rok práce ve čtenářském klubu. Nejprve jsme si s dětmi na schůzce předem povídali, obecně o knížkách, které se nám líbí a pak, kterou bychom si třeba přáli a která nám doma chybí.

 

Rozproudila se živá diskuse, témata létala kolem: o koních, o legu, o princeznách a o všem možném. Nastal den „ D“ a my se vydali do prodejny s knížkami. Při vstupu zůstaly děti stát, řada z nich v tomto obchodě ještě nebyla, což pro mě jako vášnivého čtenáře bylo v podstatě nepředstavitelné. A tak s úžasem hleděly na ty stohy knih.

 

Začalo vybírání. Jeden uviděl knížku, a ostatní se na něj doslova „vrhli“, že chtějí také. A tak jsme po celkem náročné půl hodině opouštěli obchod obtěžkáni knížkami. Každý si nakonec vybral tu svoji. Děti se celé netrpělivé ptali, kdy si je už budou moci vzít domů. Věřím tomu, že jsme aspoň jednomu z nich ukázali obraznou cestu za knížkami, a že se snad vrátí buď samy, nebo s rodiči do obchodu znovu a třeba si i koupí další knížku.

 

Petra Řehounková,

vedoucí klubu Chlumec nad Cidlinou