Prázdninový čtenářský klub v Městské knihovně Přelouč

 Během loňského školního roku vzniklo v rámci čtenářského klubu Knihomolové

v Hlavečníku mnoho zajímavých čtenářských lekcí. Byla by škoda je nevyužít i při jiných příležitostech a s jinými čtenáři. A tak vznikl prázdninový čtenářský klub při Městské knihovně Přelouč.

Za účelem dobře se pobavit s knížkou a něco nového zažít navštívilo knihovnu

v 7 termínech 52 dětí od 4 do 13 let, 10 maminek a 1 dědeček. Děti se seznámily se sedmi tituly současných dětských knih, vytvořily k nim pěkné ilustrace a dozvěděly se mnoho nových informací. Pravidelně je na každé schůzce čekalo čtení s předvídáním (děj předvídaly z kontextu či z ilustrací). Při lekci Kostlivení (Guy Didelez) si procvičily znalost anatomie při skládání lidské kostry a pokusily se o dramatizaci humorného úryvku z knihy. V další lekci při četbě kapitoly Žádný mol šatní nemiluje potlesk z knihy Dětský zvěřinec (Pavel Brycz) se zamyslely nad pravdivostí rčení „Šaty dělají člověka“ a zahrály si na módní přehlídku.

Při dalším setkání se děti seznámily s „rozkmotřidlem“ Modrý Poťouch (Miloš Kratochvíl), popisovaly vlastnosti bytostí, jako jsou Závistidla, Matohlavové či Váhadla, a vyráběly Poťouchy z příze. Při čtení s předvídáním z knihy Analfabeta Negramotná (Ján Uličiansky) odhadovaly význam cizích slov, jako je analfabet, negramotný či individuum, a kreslily obrázky sebe samých v oblíbených knihách. Ve vědecko-fantastické povídce Celé léto v jediném dni (Ray Bradbury) se děti vypravily na vzdálenou planetu Venuši a prožily si, jaké to je, když Slunce svítí pouze jednou za sedm let. Líný kocour Josef (Franziska Biermann) je proměnil v domácí mazlíčky přikreslením vousků. Protáhly svá kočičí těla při rozcvičce a nakreslily plno obrázků roztomilých kocourků. Poslední schůzka byla lehce strašidelná, děti odhadovaly, čeho se bojí (téměř všeho) a čeho se nebojí (strašidel) hlavní hrdina knížky Filín Fidla a strašidla (Guy Bass) a pomohly mu odhalit vesmírné zombie.

Letní setkání s knížkou v Městské knihovně Přelouč byla příjemným zpestřením prázdnin pro dětské čtenáře i knihovnice.

Eva Fundová