Klub z Hlavečníka v přeloučské knihovně

 

V pátek 7. března naše Městská knihovna Přelouč s radostí přivítala děti prvního stupně ZŠ Hlavečník, které navštěvují čtenářské kluby Hříbata a Knihomolové.

 

V lekci nazvané Seznámení s knihovnou se děti dozvěděly, co musí udělat, pokud se chtějí stát jejími čtenáři, kolik se zde nachází knih, jaké knížky si v knihovně mohou půjčit, zkrátka – jak taková knihovna vlastně funguje a jaká jsou její pravidla. Mohly si prohlédnout množství zábavných i naučných knih podle svého výběru. Klukům se nejvíce líbily naučné knížky (o autech či dinosaurech), děvčata spíše ocenila příběhy s dětskými či zvířecími hrdiny.

 

V druhé části děti absolvovaly čtenářskou lekci o Hlupýšovi. Kniha pro ně byla tajemstvím – samy musely vymyslet, o kom by mohla vyprávět. Vyslechly několik úryvků z knihy Magdaleny Wagnerové a hlavnímu hrdinovi slimáku Hlupýšovi vyplnily rodný list. Při čtení kapitoly O Krtounovi Velikém předvídaly děj, vysvětlovaly neznámá slova a dle ilustrace vymýšlely závěr příběhu o bitvě proti zlému Zeměbojovi.

 

Po četbě proběhla i dílna čtení, pro kterou byly dětem připraveny nejnovější dětské knihy. Mladší děti spíše prohlížely obrázky, ale starší děti se do příběhů začetly a některé si knížky půjčily i domů. Nakonec ještě obdržely na památku záložky s ptáčky.

 

Návštěva v knihovně se velice vydařila – pro děti, knihovnice i učitelky to bylo příjemně strávené dopoledne. O tom, že se výlet do knihovny dětem líbil, svědčí i krásné obrázky, které děti nakreslily po návratu do školy.