Poetické čtení pro přemýšlivé (bez rozdílu věku) od Arnolda Lobela

Kvak a Žbluňk (Jsou kamarádi, Se bojí rádi a Od jara do Vánoc)
Pan Sova
Myška a pohádková polívka
 
Všechny tyto knihy vyšly v edici První čtení, mají velká písmena a text je opravdu krátký. A přesto jsou to spíše knihy k předčítání. Jejich příběhy jsou jednoduché, ale tak nabité lidskostí (ač v nich lidé nevystupují), poetickým stylem a životní moudrostí, že každý, kdo je čte, jistě pocítí potřebu se o tuto nálož podělit. Pocity, které hrdinové prožívají, jsou opravdové, i když je  často vyvolají absurdní věci. City, kterých má každá z postav na rozdávání, jsou silné, někdy dojemné až k pláči. Ilustrace v knížkách vytvořil také autor a nijak si s kvalitou textu nezadají, dotvářejí celkovou atmosféru knížek. Příběhy jsou navíc precizní vypravěčskou zkratkou, v každém z nich je řádná zápletka, kterou při společném čtení můžete využít pro předvídání, a pro děti, které tolik vnitřní život postav neoslovuje, je v každém z nich skryto malé a často vtipné dobrodružství.
 
Pokud jim vaše dítě nepřijde na chuť, nenechte se obrat o silný literární zážitek a zkuste si je přečíst sami, mají silný potenciál promlouvat k dospělým čtenářům jazykem inteligentním a poetickým, ale to je zřejmě i důvod, proč budou stejně silně oslovat i děti.

 

Lemony Snicket – Řada nešťastných příhod

Pro všechny, kteří již chápou nadsázku
 Výsledek obrázku pro řada nešťastných příhod
 
Třináct dílů po třinácti kapitolách jednoho z nejoriginálnějších počinů v dějinách literatury pro děti a mládež. Ale jak upozorňuje autor na přebalu jedné z knih: ,Pokud očekáváte, že v této knize naleznete jednoduchý a veselý příběh, obávám se, že jste si vybrali špatně.’ A přesně tak to je. Sourozenci Baudelairovi (a nemýlíte se, když zde vidíte spojitost s Květy zla prokletého básníka) jsou nejen sirotci, jejichž rodiče zemřeli při požáru rodného domu dětí – symbolu všech pozitivních věci, na které si snad dokážete vzpomenout –  ale jakýkoli zvrat v jejich dalším životě k lepšímu je pouhou předehrou ještě hlubšího pádu do neštěstí, smutku a nebezpečí. V čem tedy tkví kouzlo, a nebojím se říct přímo poklad, této literární série? Záměrné porušování schémat příběhů pro děti rozkrývá nejen široké pole možností nových, netradičních zápletek, nezvyklých prostředí vyprávění a vůbec námětů, které v jiné knize děti nenajdou, ale autor vytvořil knihy, které jsou v podstatě hlavně o knihách a literatuře a mají silný potenciál budovat dětské čtetnářství. Jistě si brzy všimnete, že kromě Violet, rozené vynálezkyně, Klause – superčtenáře a Sunny, dítěte s opravdu velmi ostrými zuby, hraje v každém díle stěžejní roli knihovna a samozřejmě knihy. A pokud vy a vaše děti máte raději inteligentní nadsázku namísto přikrašlených uňuchňaných příběhů, dostanete k výše uvedeným hodnotám hned několik bonusů navíc, jedním z nich je vybroušený literární styl autora, dalším pak geniální jazykové hříčky a zdaleka ne posledním  cílené rozšiřování slovní zásoby čtenářů. To vše spolu tvoří opravdu ne-jednoduché příběhy, jak autor sice s nadsázkou, ale oprávněně slibuje.

 

Rosie Dickinsová – Kniha o výtvarném umění pro děti 

Od školky po střední školu

Výsledek obrázku pro kniha o výtvarném umění pro děti

Na první pohled je to velmi atraktivní kniha, z vizuálního hlediska bohatá, lákavá. Předem zcela jistě a poutavě předjímá své téma. Nebude asi publikací k pouhému předčítání, stěžejní v ní jsou totiž reprodukce známých obrazů. Kromě úvodu, kdy se děti dozvědí, co je to výtvarné umění, proč a jak lidé vlastně vytvářejí výtvarná díla a co už zase umění není, je kniha příběhem 32 uměleckých děl a jejich autorů. Titul má sice především naučný ráz, ale rozhodně to není encyklopedie, veškeré texty jsou účelově stavěny tak, aby učily děti dívat se a vidět, pojmenovat intuitivní přístupy k výtvarnému umění, porozumět jim a umět je v praxi hned využít. Například u Domu u trati Edwarda Hoppera téměř jistě bez potíží pocítíte prázdnotu a opuštěnost, autorka ale zcela jednoduchými slovy precizně popisuje, jak tohoto pocitu Hopper na obraze docílil, a tím dává dětem klíč k porozumění obrazům jiným. Můžeme shrnout, že kniha je především zábavnou, atraktivní a hlavně velmi dobrou učebnicí současných i budoucích milovníků výtvarného umění. V publikaci je též množství internetových odkazů a přehledný rejstřík, je možnost vydat se po uměleckých stopách bez potíží dál. Škoda jen, že neobsahuje žádné dílo, které děti mohou potkat v našich galeriích. Nejlepším vyústěním četby by přece bylo, potkat svého známého tváří v tvář.

 

Betty MacDonaldová – Paní Láryfáry

 
Od 5 let
Doufám, že vás neminul životní humor Betty MacDonaldové. Pokud ano, nic není ztraceno a můžete začít spolu se svými dětmi. Paní Láryfáry se nese na stejné optimistické vlně přes všechna úskalí života, podobně jako Vejce a já nebo Co život dal a vzal. Malá hrbatá stará paní, vdova po pirátovi, žijící v domě, kde je všechno vzhůru nohama. Není nikdo ve městě, koho by děti milovaly více, a divíte se? Navíc má tato zcela netradiční postava jednu podivuhodnou vlastnost, umí čarovat. Nečaruje ovšem jen tak, většinou své schopnosti používá, aby léčila nemocné děti. A nejsou to nemoci ledajaké, jistě je znáte a možná ještě nevíte, že na ně existuje lék. Dvacet šest příběhů o léčbě čurbesajdy, lakomice, balamutindy či buli-bulitidy vám a hlavně vašim dětem pomůže nemoci správně diagnostikovat, zjistit jejich časté příčiny, a i když nebudete mít kouzelné prostředky paní Láryfáry, humorný nadhled povídek vám je pomůže třebas i vyléčit. Autorka sice, jak už bylo řečeno, nechává většinu dětských “nemocí” léčit kouzly, ke konci knížky však volí i bežně dostupné prostředky, jako je dnes tolik vyzdvihované poučení z přirozených následků. Knížka kromě tématu je také vhodná k predčítání z důvodu formy. Jednotlivé povídky nejsou nijak krátké a i malou velikostí tištěných písmen je jasné, že je zvládne až zkušený čtenář. Toho už pak možná nebudou dětské problémy tolik zajímat. Nejnosnější prvek, který příběhy přinášejí, je ale jednoznačně humor, a tento je nejmocnější právě v interaktivní četbě dítěte spolu s dospělým.

 

Roald Dahl – Karlík a továrna na čokoládu

Od 7 let
 
Co vás napadne, když se řekne čokoláda? Sladkost, vášeň, droga, zkažené zuby, obezita, doping …. To jsou jen mé vlastní asociace. Čokoláda je velmi plodná substance, plná tajemství a nečekaných kombinací. Stejně tak tato kniha. Autor využívá nejosvědčenější postup dětské literatury, pohádku, ale vyčaruje z ní divy. Chudý ale hodný chlapec, moudrý stařec, nebezpečné zkoušky, nadpřirozené bytosti – Umpa-Lumpové jimi s trochou nadsázky jsou – a nakonec královstvi, i když bez princezny. To zde sice všechno je, ale kniha sama je úplně jiná než tradiční pohádkový příběh, občas vyznívá jako až nepříjemná sociální satira, jindy zas jako bláznivý kolotoč surrealistických představ. To už by mohlo stačit jako reklama k predčítání, ale je tu ještě jedna skělá věc, kterou Dahlovo umu nemůžeme upřít. Dokáže svým dílem říct, co je etické a co ne, aniž by byl stupidně moralizující, tak jak to bohužel v dětské literatuře často nacházíme, aniž by to konečně někdo zakázal!!!

 

Jan Skácel – Uspávanky

 od narození

 Výsledek obrázku pro uspávanky skácel

Jsem o tom opravdu přesvědčena, že poezii je možné, ba přímo nutné, číst dětem od narození. Děti mají silný smysl pro rytmus, a dokonce se říká, že všechny se rodí s absolutním hudebním sluchem, který ovšem časem ztrácejí. Co je ale důležitější – jsou bez předsudků. Nevím, kde se bere názor, že poezii čtou jen blázni nebo slaboši. Pokud chcete využít toho, že vaše dítě má ještě otevřené okno pro všechnu tu krásu, Skácel je vždy sázka na jistotu. Kniha uspávanek přináší různé motivy, především ty lyrické, vždy je ale zpracovává pravidelným veršem, který je doslova jako kolébání, a podmanivou melodičností. To vše nám i dětem evokuje ukolébavky. Zde také nemusíme příliš řešit, jak se příběh vyvíjí. Stačí zavřít oči, nést se na vlnách hlasu poezie a usínat. Přesto ale příběhy v básních nechybí. A jejich tematické rozpětí je neskutečně veliké. Jsou tu motivy klasicky pohádkové, dobrodružné i vzdělávací, každodenní i fantazijní, ryze lyrické i vyprávějící. V jemných tónech Skácelových básních najdete pro sebe i své děti opravdovou poezii, jejíž stopu stojí za to sledovat i do dospělosti.

 

Petr Sís – Zeď                                                                     

Pro samostatné čtenáře od cca 9 let, pro společné čtení i dřív.

Dětská literatura a politika? Proč ne. Děti by měly dostávat odpovědi na všechny otázky, které pokládají. Zeď je sice více méně kniha o politice, důležitější rovinu zde ale hrají hodnoty, které díky různým politickým souvislostem vyvstávají jako klíčové. Autobiografický příběh dětství v totalitním Československu zahrnuje i zlomové okamžiky let 1948, 1968 a 1989. Dojmy malého chlapce jsou pak doplněny o krátké až strohé, ale velmi působivé glosy, typu: „Účast na akcích se kontroluje.“ Hlavní sdělení však nesou ilustrace, a to doslova. Vlastně ani nemusíte číst. Stačí si s dětmi prohlížet a přijmout výzvu: Vyprávěj!

Navíc děti, které samy nerady čtou nebo to prostě ještě neumí, najdou v Sísově precizním stylu neskutečné množství informací i bez textu. Autor by klidně mohl být vypravěčem beze slov. Text ale určitě stojí také za pozornost. Jednak je velmi krátký – slabší čtenáře neodradí. Má několik rovin – graficky rozdělených – tedy můžete vybírat, co vlastně chcete číst – příběh chlapce? Popis života v totalitě? Deník Petra Síse? A dále je inteligentní, předává hodnoty bez moralizování, nese své poselství malému čtenáři s předpokladem, že je inteligentní, vnímavá bytost, která je schopna rozpoznávat pravdu, a takové přece naše děti jsou.

 

Eva Papoušková – Cestování s Velrybou

Pro děti od 5 let, kterým čtou rodiče, a pro samostatné čtenáře jen, co se naučí číst.

Velryba je s velkým V. Jmenuje se tak karavan, který dostala maminka k narozeninám. Nejprvé jí ale její manžel dal suchý záchod a několik hodin ji nechal v tom, že je to právě ten dárek, který pro svou milovanou vybral. Teprve pak všichni dostali Velrybu a vydali se s ní na okroužní jízdu Evropou. Kniha v sobě výjimečným způsobem propojuje vtipné a napínavé příběhy s možností poučit děti o zajímavých zeměpisných místech, slavných malířích a architektech. Děti se zasmějí příhodám svých vrstevníků, rodiče – předčítači – najdou v knize řadu zábavných narážek. Navíc si všichni společně můžete prohlédnou Picassovy obrazy, Gaudího stavby či Alhambru.  Nebo si také přečíst příběh o statečném Cidovi – kniha je plná zajímavých odkazů. Baví i malé posluchače od cca 5 let a zasmějí se nad ní i mladší školáci.

 

Uri Orlev – Ostrov v Ptačí ulici

Pro přemýšlivé čtenáře od 11 let

Ostrov v ptaci ulisi

II. světová válka je období, které se nás stále přímo týká a z něhož se můžeme dozvědět něco důležitého i pro naši budoucnoust. Absurdní násilí je velmi těžké přiblížit dětem, a otázkou je, zda je to vůbec k něčemu dobré.  Kniha Ostrov v Ptačí ulici nás oslovuje skrze příběh, příběh konkrétního malého chlapce, který zůstal úplně sám v upuštěném domě, aniž by věděl, jak zde bude dlouho, co se stalo s jeho rodiči a zda vůbec přežije. Kdyby se leckteré dnešní dítě narodilo v jiné době, mohlo by být na jeho místě. Touhy a přání hlavího hrdiny nejsou odlišné od toho, co si přejí současné děti. Příběh je vyjímečný právě tím, že malé čtenáře provádí jejich vrstevník. Děti vše vnímají jeho očima, smutek, strach, rychlou dospělost, ale i drobné radosti, přátelství, a hlavně naději.  Utrpení a bolest je zde podáno bez krev a  patosu, prostě a působivě, dojemně. Čtení vyvolává nové a nové otázky, proto je právě tato kniha vhodná k tomu, aby se ji se svými jedenácti, dvanácti, třináctiletými (…) dětmi četli společně jejich rodiče.

 

Jiří Havel – Překlepy a nedoklepy  

Pro chytré děti asi tak od 8 let

Možná máte doma potomka, kterému to báječně myslí, ale to čtení…

Naštěstí jsou knihy, které i s málo textem dokážou uspokojit inteligentní dítě. Není jich moc, pravda. Často je to poezie, nonsensová i ta jednoduše vtipná, jenže tak trochu skrytě. Ale některé děti k poezii nenašly cestu. Pak tedy mohou zkoušet štěstí v komiksech, či psaných anekdotách. Ale ani zde není příliš mnoho děl, která inteligentní zatím-nečtenář ocení. Jedno ale zrovna vyšlo. Jméno Jiřího Havla možná znáte, není náhoda, že je to právě autor vtipného komiksu, Barbánka z legendárního Ohníčku. Havel má totiž talent pro vtipnou a ještě navíc inteligentní zkratku. No, řekněte sami, není to tak chytré a vtipné (a navíc krátké!): „Co je špatný nápad….závidět žákovi, že má po tříleté docházce do školy samé prvotřídní zážitky“ (Jiří Havel, Překlepy a nedoklepy, Albatros, Praha 2014.)

Nová knížka je nejen o špatných nápadech, ale i o těch dobrých, odkazuje na různá místa a osobnosti, tedy předpokládá znalosti, ale i imaginaci, cit pro vtip i poetiku, zkrátka má široký, a naštěstí i krátký záběr.

Možná, když začnete svému dítěti číst, zasmějete se spolu a pak, co vy víte, třeba bude pokračovat ve čtení samo dál.

 

 Jamie Thomson – Temný pán: Školní roky

Od  cca 7 do 14 let

Temny pan

Přecházení z reálného světa do jiných někdy až nepředstavitelných dimenzí nás už nijak nepřekvapí. A přece jenom. Je zde kniha, která toto téma zpracovává zcela nově a navíc velmi vtipně. Byla také oceněna jako nejvtipnější kniha roku 2012 pro děti od 7 do 14 let. Nový pohled na prolínání fantasy světů s tím naším je především v ústřední postavě. Temný pán alias Tom Nipan je ztělesněním všeho zla, pán temné říše, monstrum typu Saurona. A tato zrůda přichází mezi nás v těle adolescenta svěřeného sociální péči. Kniha je navíc proložena úryvky z deníku zmíněného Toma, a tak můžeme sledovat, na co takováto stvoření mohou myslet. Klasická linie příběhu pro děti a mládež je ale neporušena, přece jen nebude autor deptat děti vítězstvím zla.  Tom je v těle člověka, má kamarády a je podroben nejsilnějšímu působení na svou osobnost, jakou kdy v životě zažil, rozuměj škole. To vše v něm nastartuje sérii změn k lepšímu.  Jeho temnota se ze zla mění v přitažlivou tajemnou jedinečnost, kterou spíše než  gotici  ocení všichni se smyslem pro humor.

 

Lewis Carroll – Alenka v kraji divů a za zrcadlem

   Od cca 6 let

 Alenka

Proč nedopřát dětem trochu klasiky, nejlépe té anglické? A nemusí to být zrovna Shakespeare. Vlastně dětem prostřednictvím této knížky dopřejete mnohem více než jen znalost klasiky s trochou pobavení. Existuje snad na světě něco podobného, co úspěšně propojuje viktroriánskou literaturu se surrealismem (v době vzniku knihy zcela neznámým)? Příručku slušného chování se zápisníkem všech nejnepředstavitelnějších snů či nočních můr? Nejbláznivější nápady s přehledem nejrůznějších pravidel, ať už kroketu, šachů či jednání soudního dvora?

 Leckterý dospělý řekne, že je to naprosto praštěné, možná i beze smyslu, ale neznám dítě, které by na Alenku nereagovalo. Třeba ne vždy kladně, ale většinou hravě. Alenka je nálož fantazie vržená z 19. století, vždy s přesným zásahem. Je to šílená jízda roztodivných představ i postav, setkání se známými slutečnostmi v zcela novém kontextu. Nejfantastičtější fantasy napsané století před Tolkienem.

 Ještě mám dále popisovat nepopsatelné? Možná bude stačit doporučení: dopřejte svým dětem Alenku včas, dokud tu nálož fantazie umí přijmout, bez ní by se o hodně připravily. A vy, dospělí, se možná zařadíte mezi ty nadšence, kteří ve zdánlivých bláznivinách nacházejí skryté významy, a  je jich tam požehnaně.

 

Eduard Petiška – Staré řecké báje a pověsti

 Petiska

Asi nám všem záleží na tom, aby naši potomci byli vzdělaní. A troufám si říct, že  i další mé tvrzení nikdo nebude rozporovat, totiž to, že znalost antické mytologie ke vzdělání západní kultury prostě patří. Rychle si proberte několik vám známých oborů a těžko najdete nějaký, kde se neodkazuje alespoň na některého hrdinu z Olympu či okolí. Virus Trojský kůň, Oidipovský komplex, každodenní sisyfofská práce, a to ani nemluvím o astronomii a literatuře.

Díky našemu českému autorovi  máte možnost zprostředkovat svým potomkům znalost antické mytologie přijatelnou cestou. Kniha zcela respektuje literární postupy vhodné pro literaturu pro děti a mládež, takže ji zdatnější čtenáři zvládnou sami i na prvním stupni. Možná také budete překvapeni, co už vaše děti z těchto oblastí znají, a mohou tedy propojovat obsah knížky se svými zkušenostmi, to je pro děti často motivující. Jen s jednou věcí nepočítejte, totiž s tím, že pro děti je upraven i obsah. Příběhy se mohou zdát syrové  až kruté, jsou totiž především o životě a smrti se vším všudy. O fungování světa, který se v základních věcech nemění.

 

Roald Dahl – Danny, mistr světa

     Od cca 9 let             

danny_mistr_sveta                                                       

Tatínek správňák, tatínek vtipálek, táta vynálezce, táta, co umí opravit auto, prostě táta hrdina!!! Danny je šťastný kluk, i když mu maminka umřela, když byl ještě mimino, jeho táta mu vše nadmíru vynahrazuje. Taková idyla v žádné správné knize netrvá věčně. Danny odhalí druhý otcův život – noční pytlačení a těžko si tuto aktivitu zařazuje do seznamu tátových superlativ. Netrvá však dlouho a Danny pochopí, že táta je vlastně takový Robin Hood, co okrádá bohaté a ještě ke všemu zlé a hloupé lidi, a to je přece hrdinské.

Morální dilema je sice nosnou myšlenkou knihy a často vám pomůže začít dialog na nějaké téma z etiky, ale co příběh žene vpřed je super nápad na megapych v pivovarníkově lese a samozřejmě jeho realizace. O co jde a jak vše dopadne, si samozřejmě musíte přečíst sami, ale rozhodně nebudete litovat. Danny je napínavá moudrá kniha plná vtipu a dobrodružství, a na rozdíl od Robina Hooda otec přežije.

 

 

Timotheé de Fombelle -  Tobiáš Lolness

Od cca 9 let

Svět Tobiáše Lolnesse je na stromě, žije na něm s mnoha ostatními lidmi ze stromu, jsou velmi malí, ale prožívají to samé, co lidé jako my.  I mezi nimi se najde člověk, který si uzurpuje moc, ti, kteří mu slouží, většina ostatních, která se ho jen bojí, a několik málo, kteří si dovolí odporovat. Příběh o Tobiášovi je velmi napínavý, vtáhne nás do stromového světa, a navíc nám, rodičům, umožní s dětmi hovořit o tom, co je to totalita, i o statečnosti, síle přátelství a lásky. Kniha je výjimečná tím, že zřejmě bude bavit nejen děti od přibližně 10 let, ale i Vás, rodiče.  Rozsáhlý příběh si zdatní čtenáři mohou přečíst sami, ale možnost hovořit o něm s někým dospělým je velmi cenná.

Obálka titulu Tobiáš Lolness (souborné vydání)

 

JO NESBØ – série knih o doktoru Proktrovi (Doktor Proktor a prdicí prášek, Doktor Proktor a vana času, Doktor Proktor a konec světa, možná)

Od cca 9 let

                 

Autor píše nejen pro děti, ale je také velmi oblíbeným autorem knih pro dospělé, a to je na jeho díle znát. Jeho knihy bychom mohly nazvat tituly rodinného typu.

Pokud má váš potomek smysl pro humor, bude nadšen. Navíc knihy užívají pro děti – i dospělé – velmi známá témata a žánry amerických velkofilmů – šílené vynálezy, zmutovaná zvířata v kanalizaci, cestování časem, apokalypsa, špionáž apod. – a rozvíjí je mírně ironizujícím, ale velmi laskavým stylem. Hlavní postavy pak mohou dětem občas pomoci i s nějakým tím trápením, díky svým postavením školních outsiderů řeší časté ústrky a dokonce i šikanu. Zároveň pak jsou těmi, kdo zachraňují přátelé a nakonec i celý svět, a to bez superschopností, ale díky kamarádství, ochotě a odvaze. Navíc jsou to Líza a Bulík, tedy kluk a holka, a tak si mohou přijít na své všechny děti.

Jako bonus pak děti získají celkem dobré znalosti z dějin Francie, dozví se mnoho o geografii, politice a zvyklostech Norska, o životě hadů a obojživelníků, ale mnoho dalšího, jak reálného, tak z říše fantazie. A fantazie, ta jim bude pracovat na plné obrátky.

 

Pro děti od 6 let, kterým čtou rodiče.     

 

Pro  děti, které si již čtou samy.

 

Zábavné příběhy

 

Eric Kahn Gale: Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou. 

Otloukánek

Šikana je problém, který se objevuje snad ve všech školách. Pro naše děti je to velké trápení. Proto chci doporučit knihu Deník třídního otloukánka. Velmi napínavý a propracovaný příběh Erika Haskinse, kterého si z nevysvětlitelných důvodů vybere patra tří kluků a udělá z něj Pošuka, jedince, jenž se stane tím nejtrapnějším z nejtrapnějších. Erik ztratí všechny kamarády, je na posměch celé třídě, ale nevdává se. Když zjistí, že existuje Kniha šikany, je rozhodnutý ji získat a zjistit, proč právě on.

Kniha se vyznačuje velmi dobrou znalostí prostředí a psychologie dětí. Není to v žádném případě nudné a smutné čtení, Erik bojuje a my s ním sledujeme cestu, po které se vydal. Chce získat Knihu šikany a změnit svůj osud. Příběh si mohou číst děti samy, má krátké kapitoly, středně velké písmo, a navíc dva typy písma, které pomohou dětem udržet pozornost. Knize porozumí děti přibližně od 10 let. Pokud se rozhodnete číst knihu společně s dětmi, budete vtažení do jejich světa. Jistě se při povídání nad knihou dozvíte od dětí, jak oni vidí šikanu a zda není v jejich okolí.

 

Frank Cottrell Boyce – Miliony (8-99 let)

 Obálka titulu Miliony

Chtěli byste najít spoustu peněz? Chápu, že možná ne, to pokušení, ty starosti…  Ale děti? Tady nemám pochyb: Určitě ano! Jenže starosti stejně přijdou. Protože co můžete udělat s taškou plnou peněz, když je vám deset, maminka vám umřela a vaší největší radostí je stavět si z krabic poustevnu u trati?

Na první pohled bizarní příběh je ve skutečnosti skvěle napsanou dobrodružnou knížkou plnou lidskosti, vtipu a nečekaných zvratů, která byla zcela po právu oceněna prestižní literární cenou. S již zmíněným bombastickým nálezem je v příběhu konfrontován nejen hlavní hrdina, ale posléze i jeho starší bratr a pak i otec a všichni se s ním vypořádávají po svém. Je zajímavé sledovat, kdo vlastně je ten správný, a zkusit si upřímně říct, jak bychom se asi zachovali my.

Pokud objevíte Miliony, najdete dojemnou detektivku nebo, chcete-li jedno láskyplné dobrodružství, a to stojí za to dětem i jejich rodičům.

 

Pro děti od 8 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro děti, které čtou samostatně delší texty.

 

Příběhy ze života dětí.

 

 

Susan Richová (sestavila) Půlminutové horory      

    Obálka titulu Půlminutové horory                                  

soubor strašidelných povídek od známých autorů

Už jsou vaše děti větší a zrovna moc nečtou? Pokud se rády bojí, Půlminutové horory jsou kniha, která by je mohla rozečíst. Opravdu děsivé horory na maximálně dvě strany, komiksy i strašidelné obrázky, to vše se může chlubit značkou kvality. Mnozí spisovatelé, jejichž povídky zde najdeme je renomovanými a oceněnými autory, a to i ve světě dospělých. Ač horory, tak z literárního hlediska jsou velmi luxusně oděné.

 Nevím, jakou zkušenost máte vy, ale znám hodně dětí od deseti let výše, které se opravdu rády bojí. A jedním z nich může být i to vaše.

 

Pro prepubertální děti, které si chtějí číst společně s rodiči.

 

Pro děti od 10 let, které ani nemusí být zdatní čtenáři.

 

Zábavné příběhy.

 

 

Markéta Baňková – Straka v říši entropie                 

 Obálka titulu Straka v říši entropie

Podtitul knihy zní: Fyzikální bajky ze života. A je zcela výstižný. 9 bajek, které si s klasickými bajkami opravdu nezadají, vám jen tak mimochodem odhalí a vysvětlí několik fyzikálních zákonů. Ať už jste fyziku ve škole neměli rádi, nebo jste se jí dokonce děsili, není třeba tento postoj přenést na své potomky. Navíc při společné četbě si můžete i něco doplnit.

K popularizaci fyziky u svých dětí vám toto čtení o zvířátkách jistě poslouží, bude ale zaručeně bavit i vás. Vždyť na pozadí příběhů pro děti a mládež nalezneme i taková témata, jako je krize středního věku, věčný nepořádek vytvářený vlastními potomky nebo rady manželce notorika. Jednotlivé bajky přijmou dobře všechny děti, ale to správné fyzikální poučení není vždy pochopitelné všem věkovým kategoriím. Proto také autorka jednotlivé kapitoly doporučuje dětem, mládeži nebo dospělým. Při četbě ale nemusíte přeskakovat, i malé děti najdou třebas v kapitole pro dospělé hezký a jim blízký příběh, i když zrovna nepochopí teorii kvantové mechaniky.

 

Pro děti od 6 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro děti, které čtou samostatně delší texty.

 

Zažij dobrodružství, Příběhy o zvířatech, Pouč se o světě

 

 

 

Miloš Kratochvíl – Pachatelé dobrých skutků

/6 – 13 let/

 Obálka titulu Pachatelé dobrých skutků – komplet 5 knih

Není přece nutné hned páchat nepravosti, dají se páchat i dobré skutky. Především v situacích, kdy se proti vám spiknou všechny okolnosti, paní učitelky a matky nemají to správné pochopení a ta nejnepravděpodobnější komplikace se vždy zaručeně objeví. Pak už málokdo chápe, že jste vlastně chtěli někomu pomoct. Nás by možná odradilo to zkoušet znova, ne však Fialku a Součka, dva žáky základní školy, kteří jsou kamarádi v tom nejlepším slova smyslu a společně našli zalíbení v pomáhání druhým, ať to stojí, co to stojí.

Pětidílná série je nejen plná laskavého humoru, ale také přináší dětem připomínku světa kolem nich, jako nevyčerpatelného zdroje obyčejných dobrodružství. Hlavní hrdinové nejsou žádné superhvězdy, spíše stojí na okraji třídního kolektivu, a tak mohou děti s podobným osudem povzbudit.

 Knihy provázejí chlapce životem, rostou a vyspívají v nich. Měly by tedy jednotlivé díly zaujmou různě staré čtenáře, a to především chlapce. Ze zkušenosti ale baví děti obou pohlaví od první třídy skoro až po devátou. Výhodou je, že pokud si děti hrdiny a styl knihy oblíbí, najdou další pokračování. Pokud ne, přečetly si alespoň část velmi kvalitní knížky. A okusily v současné literatuře celkem vzácné téma – ze života dětí bez prvků fantasy, tedy svět takový, jaký opravdu je.

 

Pro děti od 6 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro samostatné čtenáře, které již zvládnou více stran.

 

Zábavné příběhy.

 

 

 

Tove Janssonová – Příběhy o skřítcích muminech                           

od 5 let do dospělosti

 Obálka titulu Muminek 5

Čarovný svět Muminího údolí, je rájem pro ty, kteří milují teplo rodinného krbu a zároveň se nebojí zažít dobrodružství. Magický svět severu ožívá tvory známými i neznámými, ale všichni ti tvorové jsou pro nás pochopitelní, jsou nám blízcí, mají naše vlastnosti, nebo vlastnosti našich dětí, tchýní, šéfů atd. Nikdo však není pro cokoli odsouzen. Všichni dojdou pochopení, a nakonec i splnění svých snů.

Tove Janssonová předává svými knihami to, o co jí v životě šlo nejvíce: “V klidu žít, sázet brambory a snít.” Tedy radovat se z obyčejných věcí, neztratit poetiku života, do kterého sny bezesporu patří, a za všech okolností žít v klidu. To vše můžete spolu se svými dětmi z příběhů o skřítcích muminech načerpat.

Kromě receptu na “dobrý život, který je náramně snadný,” najdete v jejich knihách spoustu poetiky, řešení všech možných mezilidských konfliktů smířlivou cestou, dobrodružství, sny a v dětských knihách ne tak častý intelektuální rozměr. Taková malá filozofie pro děti.

A pokud vás po čtení s vašimi potomky mumini ještě nepřestanou bavit, nakladatelství Argo vydalo pětidílnou sérii Muminek, což jsou původní komiksy pro dospělé, které Tove Janssonová kreslila v 50. letech minulého století pro jeden londýnský deník. Dodnes jsou velmi aktuální, vtipné a samozřejmě muminovsky milé.

 

Pro děti od 5 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro samostatné čtenáře, které již zvládnou více stran.

 

Ponoř se do neznámého světa.

 

 

Z deníku kocoura Modroočka – Josef Kolář                                    

od 4 let  do 10 let

 Obálka titulu Z deníku kocoura Modroočka

Máte doma kočku? Anebo vaše dítě po ní touží, miluje kočky a koťata? Pak by ho určitě neměla minout tato kniha. Skvělý příběh, vtipné postřehy – především o nás dospělých – a téměř chovatelská příručka, to vše je deník kocoura Modroočka. Obrázky Heleny Zmatlíkové, celkem velká písmena, tyto skutečnosti pak nahrávají možnosti číst knížku s dítětem dohromady, anebo ji dětem dát k samostatné četbě.

Kniha pak má ještě takovou to dospěláckou rovinu, nebude pro vás nuda trávit čas předčítáním, a třeba díky tomu zapředete rozhovor se svými dětmi na nějaké to vážnější či dospělácké téma. Rozhodně by ale dětem měla přiblížit fakt, že zvíře není plyšák a člověk, když si nějaké pořídí, je za něj zodpovědný. Na druhou stranu si spolu s dětmi rozšíříte obzory, nejen o nějaké ty informace, ale také obzory emoční – po přečtení vám budou kočky rozhodně bližší a určitě je budete mít rádi.

Pro děti od 5 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro samostatné čtenáře, které již zvládnou více stran.

 

Příběhy o zvířatech

 

 

 

Eda Kriseová – Prázdniny s Bosonožkou

(5 – 9 let, převážně pro dívky)

 Obálka titulu Prázdniny s bosonožkou

Mnoho děvčat chce být čarodějkami či vílami, mít nadpřirozené schopnosti. Pokud jim chcete dopřát literární uspokojení jejich tužeb a zároveň se vyhnout křiklavým zpracováním bez poetiky, sáhněte po Bosonožce. Prázdniny městských děvčat v chalupě na samotě, bez technických vymožeností, otvírají poetický a čarovný svět českých “luhů a hájů”. Navíc knížka vyšla původně v samizdatu a je zcela prosta jakékoliv podbízivosti. Někdy je proto mírně náročnější, zato je opravdu velmi kvalitní. Pomůže vám posouvat literární vkus vašich dětí vzhůru.

V knížce kromě magické roviny – se zcela reálným základem – najdete spoustu odrazových můstků pro vážné rozhovory o životě, zároveň ale zjistíte mnoho užitečných informací o přírodě a především o bylinkářství.

Věřím, že po přečtení dostanete chuť společně vyrazit do přírody a všechny své elektronické kamarády nechat chvíli doma.

 

Pro dívky od 5 let, kterým čtou rodiče.

 

Pro samostatné čtenáře, které již zvládnou více stran.

 

Příběhy o dětech

Aktuality

  • Nedávno proběhla pedaogickými diskuze o tom, zda stačí je dílna čtení vhodná pro rozvoj dětského čtenářství.  Hovořilo se o americkém výzkumu, který ji nepovažoval za dostačující prostředek.  Citovanou knihu Vám předstaujeme zde.

    Mimo jiné se zde dočteme, že samostatné tiché čtení nestačí, ale je pro rozvoj dětského čtenářtví nutnou podmínkou. 

     

     

  • Nové kurzy

    Nová škola, o. p. s., si Vás dovoluje pozvat k účasti v kurzech rozvíjení čtenářské gramotnosti.

    Podrobný popis jednotlivých kurzů se nachází zde:

    Nova_skola_ctenarstvi_nabidka_kurzu2016

    Všechny kurzy mají akreditaci MŠMT ČR v systému DVPP a jsou vhodné k naplnění výstupů projektů realizovaných v rámci šablon OP VVV.

     

    Aktuální termíny kurzů včetně cen a organizačních podrobností najdete na:

    http://www.novaskolaops.cz/kurzy-ctenarske-gramotnosti-2016

     

    Těšíme se na Vaši účast.

     

     

     

     

  • Článek speciálního pedagoga Zbyňka Němce o čtenářství dětí se sociálním znevýhodněním najdete zde.

  • Čtenářské kostky… zase na scéně. Sada 6 kostek, které pomáhají dětem osvojit si čtenářské stragie a díky nim lépe porozumět textu. V klubech s nimi máme výborné zkušenosti. Při společné četbě si děti hodí žlutou kostkou a připraví se na četbu, v průběhu četby si hodí zelenou kostkou a pomocí otázek přemýšlejí o průběhu textu. Na závěr si hodí kostkou oranžovou a odpovědmi na nabízené otázky shrnou text..Milí přátelé, pokud byste měli zájem o čtenářské kostky, napište, prosím, na ctenarske.kostky@gmail.com.Připravujeme objednávku na únor. Cena sady je 480 Kč (plus balné a poštovné). .

    Bližší informace naleznete zde.

     

  • Ukázku práce se čtenářskými kostkami najdete zde.  A seznam otázek, které jsou na kostkách vytištěny, je k dispozici na konci webové stránky,  zde.

  • Seznam knih – V průběhu tří let jsme pracovali s celou řadou knih,  nabízíme vám jejich seznam, rozšířený o nové tituly a o tituly pro žáky na II. stupni ZŠ. Knihy jsou rozděleny podle čtenářské úrovně dětí. Považujte, prosím, toto rozdělení za orientační a nezapomeňte, že ve třídě máte pravaděpodobně žáky různých čtenářských úrovní.

    Seznam najdete Knihy_doporucene_3. Anotace mnohých knih najdete zde.

  • Nabídka školám: Akreditovaný kurz Jak založit čtenářský klub aneb Čtenářská dílna v praxi, vhodný pro výzvu č. 56 OP VK

    Více zde

  • Školní čtenářské kluby získaly cenu veřejnosti v soutěži Eduina  – inovace ve vzdělávání. A současně se umístily na 2. místě v hodnocení odborné poroty. Více zde.

  • Na webu najdete nový text Zbyňka Němce, našeho speciálního pedagoga, v němž přehledně shrnuje své zkušenosti se čtenářstvím dětí se sociálním znevýhodněním. Vše doplňuje řadou výzkumů a citací. Čtete zde.

  • Poslední palubní deník právě míří ke svým čtenářům. Naleznete ho zde.

  • K naší velké radosti jsme zjistili, že čtenářské kluby postoupily do finále soutěže Eduina. Nyní už záleží na hlasování veřejnosti. Pokud nás chcete podpořit, bude moc rádi: http://www.eduin.cz/hlasuj/

     

  • V Praze proběhla první burza nápadů, fotografie naleznete zde. Setkání bylo vemi příjemné a věříme, že všestranně přínosné.

  • S knihou po škole ? Jak to vlastně myšleno? Můžete si to přečíst v závěrečné metodice Školních čtenářských klubů. S radostí Vám oznamujeme, že “naše kniha” je ke stažení  zde. Pokud máte zájem o vytištěnou knihu, napište na adresu: jana.horovska@novaskolaops.cz

  • Milí přátelé dětského čtenářství,

    pokud se chcete dozvědět něco o školních čtenářských klubech jako volnočasové aktivitě vhodné pro děti základních škol, případně předškolní děti, zbystřete pozornost a zvažte účast na burze nápadů buď 10. listopadu 2014 v Era Světě, což je na Jungmannově náměstí v Praze, nebo 24. listopadu 2014 v budově Arcibiskupství olomouckého v Olomouci.
    Půjde o velmi prakticky zaměřené setkání, kdy si většinu metod práce i vyzkoušíte. Celá akce je  zdarma.
    Bližší informace k místům, kde se sejdeme,  a program najdete zde:

    Společné pracovní setkání nám zpříjemní různé dobroty na zub , protože celý projekt, v jehož rámci se scházíme, je podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR. Zájemcům můžeme zároveň proplatit i cestovní náklady. Informujte nás však, že o toto máte zájem.

    V případě zájmu zúčastnit se, napište na jana.horovska@novaskolaops.cz.
    Prosím, napište, jakých dvou dílen se chcete zúčastnit (jedna dopolední, jedna odpolední, anotace k dílnám i časový rozvrh naleznete v příloze Program Burzy nápadů). Také prosíme o informaci, zda jste učitel/ka I. či II. stupně, knihovník/knihovnice atd.případně zájmu napište na e-mail: jana.horovska@novaskolaosp.cz.     

    ctenarskekluby_rodina_skola_inzerce.indd          

  • Naďa a Bětka se na Vás teší na 24. knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.  V pátek 17. října 2014  od 10.10 do 11.00 na  čtenářskou dílnu

     pro děti, učitele, knihovníky a rodiče, v níž se dozvíte, jak čtenářské kluby probíhají. Při dílně čtení budou spolupracovat děti ze ZŠ V Sadech z Havlíčkova Brodu

     V pátek 17. října a v sobotu 18. října 2014  se na Vás těšíme u stánku č. 126, kde se dozvíte, co to je čtenářský klub, jak funguje a jak je možné přilákat ke knihám i zarputilé nečtenáře.

     

  • Eva Fundová, knihovnice z Přelouče a veducí klubu v Hlavečníku, zorganizovala sérii klubových setkání s dětmi z Přelouče. Nejmladšímu čtenáři byly celé tři roky. O Eviných zkušenostech si přečtete zde.

  • Výsledky šetření, které jsme v Nové škole uskutečnili na podzim roku 2013, jsou ke stažení zde.

  • Milí rodiče, pokud ještě nechodíte s dětmi do knihovny, třeba si rádi přečtete “10 důvodů, proč navštívit s dětmi knihovnu”, které sepsala zkušená knihovnice Naďa Rollová.

    Více zde

     

  • Rozloučení s čtenářským klubem

     

    O tom, jak proběhlo klubové rozloučení ve Slaném, si můžete přečístí zde. 

    Najdete zde i autentické výpovědi dětí, o tom, co se jim v klubu líbilo.

  • Nová lekce Alžběty Ingrové se zaměřuje na kladení otázek – a jejím hlavní hrdinou je Petalík z knihy Kouzelná baterka. Více zde.

  • Na webu je nový Dopis v lahvi – metodická podpora pro učitele a knihovníky. Více zde.

  • Mnoho z nás přestane svým dětem číst, když se to ony samy naučí… ale třeba je to škoda. Leckterým  knihám by totiž děti už rozuměly, ale ještě je samy nezvládnou přelouskat. Knihy, které si můžete číst se svými dětmi (a věříme, že budou bavit i Vás), najdete na zde.

  • Nakladatelství Mladá fronta vydalo před nedávnem knihu . Nyní k ní vyšla i metodika, kterou sepsala Nina Rutová, která v klubech působí jako odborná konzultantka. Aktivity popsané v metodice byly vyzkoušeny v kolínském čtenářském klubu, u Evy Novákové a Tomáše Koleszára.

  • Prahou kráčel lev….  V neděli 18. května 2014 jsme pozvali na Svět knihy rodiče s dětmi. A spolu s výtvarnicí Míšou Kukovičovou realizovali dílnu podle knihy Prahou kráčí lev. Poprvé jsme také veřejně použili naše čtenářské kostky – více o nich bude napsáno v červnové Rodině a školy a pro Pražáky v časopise “Kam s dětmi v Praze”.

     

  • Přijďte se dozvědět více o čtenářských klubech na Svět knihy 2014.

  • Kurzy umožňující šíření myšlenky čtenářských klubů do dalších škol získaly akreditaci. Potvrzení zde.

  • Přečtěte si Palubní deník č. 6 zde.

  • Video o akci Čtení na kolejích zde.

  • Soubor lekcí (ke stažení zde) Niny Rutové provází knihou Já se nechtěl stěhovat a hlouběji se přitom zabývá tématy šikany a postojem dětí v klubu či školní třídě k dětem, které jsou na okraji.

  • Kluby ze slánských Hájů vám nabízí inspiraci, jak vtáhnout do klubové práce rodiče – více zde.